Wiedza nie tylko z książek – „Z pasją o mocnych stronach”

Czasami mam takie okresy, gdy nie jestem w stanie „wcisnąć” nie tyle w terminarz ale bardziej w siebie żadnej lektury. Narzekam na brak czasu, ale gdy w końcu trochę go znajduję, nie mam siły wziąć do ręki książki – ze zmęczenia, z lenistwa, z niechęci po całym dniu pracy, a może z nawyku włączania telewizora kiedy siedzi się na kanapie (z ciekawostek, 4 dni temu odłączyłem od telewizora antenę w ramach sprawdzenia, co mnie ominie z ważnych wiadomości). Są jednak w internecie darmowe treści, których słucha się jak świetnych audycji radiowych i nie trzeba na nie czekać do konkretnej godziny. Podcastami jesteśmy zarażeni razem z moją narzeczoną, w tym konkretnym przypadku ma szczególne znaczenie. 

Jednym z pierwszych podcastów które chciałbym polecić (a słucham ich aktualnie aż 21!) jest podcast Dominika Juszczyka o tytule „Z Pasją o Mocnych Stronach„. Zanim napiszę więcej od razu podam link do bloga autora oraz link do podcastu w itunes (chociaż sam korzystam z aplikacji na androida – jakie to niemodne!).

O czym jest podcast? Jak mówi sam tytuł – o mocnych stronach. Ale to by było za mało. Przed przesłuchaniem pierwszego odcinka nie wiedziałem bowiem, że istnieje coś takiego jak test (nie wiem czy do tobre określenie) „StrenghtsFinder”, czyli seria pytań pozwalająca określić Ci swoje talenty, czyli „wrodzone predyspozycje” do czegoś. A telentów w teście jest dokładnie 34, podzielonych na 4 obszary – wpływanie, realizacja, budowanie relacji i myślenie strategiczne. Samych talentów nie chcę przytaczać, ale jeśli jesteś ciekawy odeślę Cię do źródła (EN) lub do strony autora podcastu.

Pomimo tego, że nie robiłem ankiety StrenghtsFinder, po przeczytaniu talentów nie miałem najmniejszego problemu z określeniem swoich mocnych stron. Dla pewności poprosiłem jeszcze moją narzeczoną (która ankietę wypełniła) o informacje, co ona uważa na temat moich talentów- potwierdziła wszystkie, które sam zaznaczyłem i dodała jeszcze jeden, z którego na co dzień sam nie zdawałem sobie sprawy. W związku z tym, że razem z narzeczoną słuchamy podcastu systematycznie, dość często dyskutujemy na temat osób które się w nim pojawiły i ich talentów oraz sytuacji, w których nasze talenty rzucają się nam nawzajem w oczy (a trzeba przyznać, że w pierwszej piątce nie mamy żadnych wspólnych, więc mamy bardzo różne charaktery).

Jedna rzecz, która z perspektywy pracy jest dla mnie bardzo cenna, to dostrzeganie talentów innych osób w pracy. Mam to szczęście, że kieruję grupą ludzi, mam więc okazję doświadczyć różnorodności podejścia do zadań. Wcześniej byłem poirytowany tym, jak ludzie różnie podchodzą do tych samych zadań – tym, że nie mają do pracy takiego samego podejścia jak ja. Teraz dostrzegam dużo więcej i lepiej rozumiem, że coś, co wcześniej postrzegałem jako wadę danego pracownika, może być równocześnie jego atutem w innej sytuacji. Moim zadaniem jest teraz tylko lepiej dopierać zadania do ludzi i ludzi do zadań.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*