Seth Godin – All Marketers are Liars – Chodź opowiem Ci bajeczkę…

W wolnym tłumaczeniu, tytuł „Wszyscy sprzedawcy kłamią” można uznać za budzący mocne emocje, ale tym właśnie Seth Godin się zajmuje – przykuwaniem uwagi. Co więcej – w książce (której tytuł później zmienił) podaje na to całkiem dobrą metodę – nie, nie chodzi o dosłowne kłamanie na temat sprzedawanych produktów, nie chodzi nawet o produkty same z siebie. Chodzi o historię – Twoją i Twojej firmy. Ale także i Twojego klienta.

To właśnie do historii autor odnosi się w drugiej wersji tytułu ( „All Marketers Tell Stories”  – okładka dalej występuje w obydwu postaciach), historii jaką masz do opowiedzenia poprzez swoją firmę. Za dużą częścią znanych marek kryje się równie wielka historia, która w wielu przypadkach „nakręca” klientów nie tyle (bezpośrednio) do kupna ile do uosabiania się z daną marką. A to coś znacznie więcej niż posiadanie klienta – to posiadanie wyznawcy, co widać bardzo dobrze na przykładzie produktów z nadgryzionym jabłkiem w logo.

W związku z tym, że światowe rynki dóbr są przesycone wszelkiego rodzaju produktami (kto pamięta te czasy, gdy modele telefonów komórkowych można było zliczyć na palcach?) a wybór między jedną a drugą marką oferującą ten sam produkt nie wymaga już kupowania gazet i szukania i porównywania parametrów ważna stała się ich historia.

Staliśmy się bardziej „wyrafinowanymi” klientami, nie chcemy kupić byle czego. Nie cieszy nas, że możemy napić się rano herbaty, chcemy herbaty zaparzonej z wyselekcjonowanych najdelikatniejszych listków zebranych o poranku z samych szczytów drzewka (pamiętasz jeszcze tą reklamę?). Nie chcemy prostych mebli z płyty pilśniowej, marzą nam się meble zaprojektowane przez szwedzkiego projektanta, który opowie co go zainspirowało do ich stworzenia.

Dziś może się to wydawać wręcz oczywiste, ale książka byłą pisana w 2005 roku (12 lat temu).

Ale produkty które mają swoją opowieść to tylko jedna strona medalu, jeden krok do przodu, który pomaga w sprzedaży. Kolejny krok (czy już nawet skok?) to produkt, który opowiada Twoją lepszą historię. To nie buty są takie świetne – to Ty, dzięki nim jesteś osobą, którą właśnie chcesz być – wysportowaną, radosną, podziwianą przez innych. To nie puszkowany energetyczny napój jest magiczny, ale to dzięki niemu Ty będziesz się bawił cały wieczór w towarzystwie pięknych ludzi i Ty zostaniesz zaproszony przez długonogą piękność na zamkniętą imprezę do willi z basenem.

Ale przecież o tym wiedziałeś i te wszystkie reklamy na Ciebie nie działają (podobno każdy z branży reklamowej śmieje się, gdy to słyszy), ale dlaczego nie spróbować tego na produkcie, który sprzedajesz?

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*